Badania wspierane przez Harvarda T.H. Chan School of Public Health i Brigham Women’s Hospital wykazały, że kobiety, które przebywają wśród roślin są szczęśliwsze i żyją dłużej! Przebywanie na łonie natury wspomaga witalność – natura zapewnia duże możliwości regeneracji i aktywności fizycznej. Jest to również okazja do odetchnięcia świeżym powietrzem i chwili relaksu! 😉

Przekraczanie własnych granic to decyzja o wybraniu nowej życiowej drogi. To piękny moment, w którym możemy namacalnie zaobserwować zmianę na lepsze! W mitologii istnieje zwrot, który opisuje właśnie ten okres w naszym życiu: „Przekraczanie Rubikonu”. Może dotyczyć zmiany przyzwyczajeń żywieniowych, ale i innych decyzji wpływających na nasze życie! Nie bójmy się ryzykować! To właśnie zmiany dają nam siłę do działania! 😉

Wdzięczność to wdzięczny temat nie tylko dla psychologów. Zdaniem specjalistów, odczuwanie wdzięczności przekłada się na bezpośrednie korzyści dla zdrowia, takie jak silniejszy układ odpornościowy, niższe ciśnienie krwi i lepszy sen. Przede wszystkim jednak wdzięczność to prosta recepta na szczęście – kto odczuwa wdzięczność, ten nie tylko bardziej docenia swoje życie, ale też chętniej troszczy się o siebie i innych. Dzięki temu czerpie więcej satysfakcji z życia i kontaktu z ludźmi.

Wdzięczność to również świetne antidotum na negatywne emocje, takie jak zazdrość czy uraza. Zamiast skupiać się na odczuciu żalu, możemy docenić wartość tego, co mamy i wszystkiego, czego mogliśmy doświadczyć i przeżyć z innymi ludźmi. Taka zmiana perspektywy dobrze nam robi, bo dzięki niej rośnie nasze poczucie własnej wartości i poziom zadowolenia z życia.

I wreszcie najważniejsza dobra wiadomość: wdzięczność można ćwiczyć. Wystarczy codziennie przez chwilę pomyśleć i zanotować, za co jesteśmy wdzięczni, by szybko zobaczyć pozytywne rezultaty.

Udowodniono, że ludzie, którzy cieszą się drobnymi rzeczami, są w życiu najszczęśliwsi! Wg amerykańskiego psychologa Abrahama Maslowa istotą szczęścia jest zaspakajanie potrzeb, a ludzie, którzy spełniają ten warunek charakteryzują się: realizmem w nastawieniu do świata, akceptacją samego siebie, przyjaznym stosunkiem do otoczenia, spontanicznością i niezależnością. Unikają stereotypów oraz są bardziej kreatywni. Cieszmy się więc każdym drobiazgiem :)