Udowodniono, że ludzie, którzy cieszą się drobnymi rzeczami, są w życiu najszczęśliwsi! Wg amerykańskiego psychologa Abrahama Maslowa istotą szczęścia jest zaspakajanie potrzeb, a ludzie, którzy spełniają ten warunek charakteryzują się: realizmem w nastawieniu do świata, akceptacją samego siebie, przyjaznym stosunkiem do otoczenia, spontanicznością i niezależnością. Unikają stereotypów oraz są bardziej kreatywni. Cieszmy się więc każdym drobiazgiem :)

W sierpniu 2017 roku opinię publiczną poruszyły analizy podane przez amerykańskich naukowców (opublikowane w „Journal of the American Medical Association”). Na podstawie badań przeprowadzonych z udziałem blisko 3 mln ludzi stwierdzono, że lekka nadwaga (wskaźnik BMI na poziomie 26-27) przedłuża życie. Przynajmniej statystycznie :)

Dbając o siebie, dbasz o innych

Czego życzymy swoim bliskim przy wielu okazjach? By byli zdrowi i szczęśliwi. I właśnie tego większość dzieci chciałaby dla swoich rodziców. Dlatego jeżeli troszczysz się przede wszystkim o rodzinę i nigdy nie masz czasu dla siebie, warto to zmienić. Patrzenie na szczęśliwych rodziców uczy dzieci, jak być szczęśliwym. Po drugie, stawianie granic jest zdrowe dla wszystkich i niezbędne do dobrego funkcjonowania w społeczeństwie. Po trzecie, gdy zadbasz o swoje potrzeby, będziesz mieć więcej cierpliwości i z większym spokojem zajmiesz się codziennymi sprawami. A zatem: mniej narzekania, więcej działania! Takie podejście wszystkim wychodzi na dobre.

Metoda małych kroków – zwana metodą kaizen – ma długą tradycję i dla wielu osób okazuje się niezwykle skuteczna. Jak to działa? Nasz umysł potrzebuje zwycięstw i zadowolenia z osiągania celów. Pomyśl o najmniejszej zmianie czy drobnej modyfikacji i zacznij już dziś. Przykłady:

– Chcesz mieć lepsze relacje z dzieckiem? Usiądźcie codziennie przy stole i pobądźcie razem przez 10 minut, słuchając się uważnie i nie zajmując się w tym czasie innymi sprawami.

– Chcesz się zdrowo odżywiać? Najpierw zrezygnuj ze słodyczy co drugi dzień.

– Masz ochotę nauczyć się czegoś nowego? Ustal sobie, że od teraz poświęcisz na nową umiejętność 10 minut dziennie.

– Pragniesz popracować nad sylwetką? Od dziś rób 5 przysiadów.

Dlaczego 5 przysiadów, a nie 50? Wielkie zmiany wiążą się z ogromnym stresem, wysiłkiem, dużym prawdopodobieństwem rezygnacji i porażki. Małe zaś łatwo jest przeprowadzić, a nowe nawyki i poczucie satysfakcji z pewnością zachęcą Cię do kolejnych drobnych, ale jakże skutecznych kroków.